UBP’liler yeni başkanlarını belirlemek üzere 31 Ekim’de sandık başına gidecek

UBP’liler yeni başkanlarını belirlemek üzere 31 Ekim’de sandık başına gidecek

TATAR: “YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR, MEVCUT HÜKÜMET GÖREV BAŞINDADIR. YENİ GENEL BAŞKAN SEÇİLENE VE HÜKÜMET KURULANA KADAR BAKANLAR KURULU’NA BEN BAŞKANLIK EDECEĞİM” 

“KURULTAY GÜNÜNE KADAR GÖREVİ GENEL SEKRETER ERSAN SANER’E DEVRETTİM. KURULTAYA SAYIN SANER’İN YÖNETİMİNDE GİDİLECEK”

UBP MYK VE PM, KURULTAY GÜNDEMİYLE TOPLANDI. UBP PM’DE OY ÇOKLUĞUYLA ALINAN KARAR UYARINCA PARTİNİN YENİ GENEL BAŞKANI 31 EKİM’DE YAPILACAK KURULTAYDA BELİRLENECEK

İLK TURDA SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANA­MAZSA, SEÇİM 7 KASIM’DA TEKRARLANACAK

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) yeni genel başkanı 31 Ekim’de yapılacak kurultayda belirlenecek. İlk turda salt çoğunluk sağlana­mazsa, seçim en çok oy alan iki aday arasında bir hafta sonra, 7 Kasım’da tekrarlanacak.

UBP Genişletilmiş Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) ile UBP Parti Meclisi (PM) dün öğleden sonra kurultay gündemiyle toplandı.

MYK’da, ilk tur için “31 Ekim Cumartesi”, ikinci tur için “7 Kasım Cumartesi” tarihleri belirlendi ve tavsiye niteliğindeki karar Parti Meclisi’ne sunuldu. Parti Meclisi kararı oy çokluğuyla onayladı. Buna göre, UBP’liler yeni başkanlarını belirlemek üzere 31 Ekim’de sandık başına gidecek.

Genel Başkan Ersin Tatar, dünkü Genişletilmiş Merkezi Yönetim Kurulu toplantısı ile Parti Meclisi toplantısına başkanlık etti. Tatar, Parti Meclisi toplantısı öncesinde kısa bir açıklama yaptı.

“KURULTAYA SAYIN SANER’İN YÖNETİMİNDE GİDİLECEK”

Ersin Tatar, parti tüzüğü uyarınca kurultay gününe kadar görevi UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’e devrettiğini belirterek, “Kurultaya Sayın Saner’in yönetiminde gidilecek” dedi.

UBP’nin seçim sürecini sorumluluk bilinciyle en iyi şekilde tamamladığını kaydeden Tatar, kurultay sürecinde de bu şekilde hareket edeceklerini, kurultayın tamamlanmasıyla cumhurbaşkanı olarak yeni hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkanı’na vereceğini söyledi.

“YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR, MEVCUT HÜKÜMET GÖREV BAŞINDADIR”

Ersin Tatar, “Yeni hükümet kurulana kadar, mevcut hükümet görev başındadır. Cumhurbaşkanı her zaman Bakanlar Kurulu’na başkanlık edebilir. Yeni genel başkan seçilene ve hükümet kurulana kadar Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğim. Bu süreci en iyi, doğru, hukuka uygun şekilde yönetmek hepimizin görevidir” dedi.

“KKTC’NİN 5’İNCİ CUMHURBAŞKANI OLMAK BENİM İÇİN GURURDUR, ŞEREFTİR”

Dünkü Parti Meclisi’nin katılacağı son parti meclisi olduğunu da kaydeden Ersin Tatar, şunları söyledi:

“Hayat böyle bir şey, zaman zaman duygusal da olunabiliyor. Hepinize müteşekkirim. Sizin adınıza saraya gidiyorum. KKTC’nin 5’inci cumhurbaşkanı olmak benim için gururdur, şereftir… Bizim cumhurbaşkanlığımızda birlik, beraberlik, bütünlük, toplumsal uzlaşı ve toplumsal dayanışma son derece önemli olacak. Bu makam, bunu gerektiriyor. Bu görevi layığıyla sürdürmek, halkımızı daha iyi bir geleceğe taşımak için elden gelen neyse yapılacak.”

Genel Başkanlığa iki yıl önce seçilen, 20 Ocak 2020’de UBP Parti Meclisi’nin oy birliği kararıyla Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Tatar, ikinci turu 18 Ekim’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yüzde 51.69’unu alarak KKTC’nin 5’inci cumhurbaşkanlığına seçildi.

Tatar, Cuma günü Meclis Genel Kurulu’nun törensel toplantısında ant içecek, aynı gün Cumhurbaşkanlığında devir teslim töreni olacak.

Haber: Rahme Çiftçioğlu

Fotoğraf: Erol Uysal

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM