Türkiye, Elazığ’daki depremin ardından tek yürek oldu

Türkiye, Elazığ’daki depremin ardından tek yürek oldu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem sonrası, AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubu gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirildi. Türkiye’nin dört bir yanından 493 arama kurtarma personeli afet bölgesine yönlendirildi. Bölgeye, bin 689 çadır, 1656 yatak ve 9200 battaniye gönderildi.

Birçok ilden de bölgeye arama kurtarma ekipleri, ambulans ekipleri sevk edildi. Sağlık Bakanlığından afet bölgesine 170 ambulans ilavesi yapıldı.

Devletin zirvesi, afetin yaşandığı ilk andan itibaren sürecin yakın takipçisi oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca afet bölgesini ziyaret ederek bölgede incelemelerde bulundu.

Türk Kızılay, Ankara’da bulunan Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası oluşturdu. MSB ve Genelkurmay da arama kurtarma faaliyetlerine destek için kriz masası oluşturuldu

Kızılay ise yapılan bağışların anında bölgeye sevki sağlıyor. Mobil mutfaklarla beraber beslenme, giyim uyku malzemeleri gibi birçok başlık deprem bölgesine gönderiliyor.

 

 

Camiler, okullar, yurtlar, spor salonları vatandaşlara açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla Elazığ ve Malatya’daki camiler görevliler rehberliğinde vatandaşlara açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, geceyi dışarda geçirmek isteyenler afetzedeler için okulları açtı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatıyla Elazığ ve Malatya’daki KYK yurtları, Gençlik Merkezleri ve spor salonları vatandaşların hizmetine açıldı.

Tunceli’den deprem bölgesine 2 skorsky helikopter gönderildi.

Depremzedelerin yakınları “184 SABİM”den bilgi alacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız, depremden etkilenen yakınlarının hangi hastanede tedavi gördüğünü öğrenmek için Sağlık Bakanlığı 184 SABİM Hattımızı arayarak gerekli bilgiyi alabilir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Yurdun dört bir yanından afetzedelere destek

Düzce’den Sivas’a, Tokat’tan Kırıkkale’ye yurdun dört bir yanından afet bölgesine destek vardı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Elazığ’da yaşanan depremin ardından depremzedelere yönelik yardım kampanyası başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, sosyal medya hesabından çağrıda bulunarak, Ordululardan çok acil olarak battaniye ve kışlık kıyafet desteğinde bulunmalarını istedi. Güler’in sosyal medya üzerinden yaptığı çağrının ardından Ordulular seferber oldu.

Destek kampanyası nedeniyle Büyükşehir Belediyesi çalışanları da “acil” olarak göreve çağrıldı.

Vatandaşlar, insani ihtiyaç malzemelerinin yer aldığı yardım paketleriyle Büyükşehir Belediyesine akın etti. Kısa sürede 3 bin battaniye, 4 bin uyku seti, 3 bin çocuk bezi toplandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, bu yardım malzemelerini taşıyan bir tır, deprem bölgesinde sıcak yemek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmak için de bir mobil mutfak tır ve kıyafet malzemelerinden oluşan bir tır olmak üzere 3 tırı bölgeye gönderdi.

Belediye ayrıca, gelişmiş malzeme ve teçhizattan oluşan 3 arama kurtarma ekibini de bölgeye sevk etti.

Giresun

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, depremzedelere yönelik yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu akşam merkez üssü Elazığ olan 6.8 büyüklüğündeki depremde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız için Giresun Belediyesi olarak yardım kampanyası başlatıyoruz. Özellikle kış ayı olması nedeniyle hemşehrilerimizin battaniye, yorgan, mont, kaban  gibi kışlık eşyalarını belediye binamıza getirmeleri halinde toplanan yardımlar Belediyemiz tarafından en kısa zamanda deprem bölgesine ulaştırılacaktır.”

Gümüşhane

Gümüşhane’den de Elazığ’daki deprem bölgesine 5 AFAD arama kurtarma teknisyeni ile 2 araç, UMKE 1 araç ve 5 personel, 3 kişiden oluşan sağlık personeli ve 1 ambulans gönderildi.

4 askeri uçak, deprem bölgesine hareket etti

Deprem sonrası AFAD ve Kızılay tarafından hazırlanan yardım malzemeleri, askeri kargo uçaklarına yüklendi. AFAD, UMKE, Ankara İtfaiyesi ve AKUT’tan yaklaşık 100 arama kurtarma personeli ile 3 arama kurtarma köpeğinin de bulunduğu 4 askeri uçak, deprem bölgesine hareket etti.

Battaniye, çadır, gıda ve sağlık malzemesi ile kurtarma ekipmanlarını taşıyan 4 uçağa ek olarak, AFAD koordinasyonunda yardım malzemesi ve gerektiğinde ek personelin ilerleyen saatlerde bölgeye sevk edilebileceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM