Topçuköy Şehitleri anıldı

Topçuköy Şehitleri anıldı

Milli Mücadele Yılları ve 1974 Barış Harekatı sırasında şehit olan 9 Topçuköylü için Topçuköy Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Anma töreni protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu, saygı atışının ardından anma töreni İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

Topçuköy Milli Mücadele ve Şehitleri Yaşatma Derneği Başkanı Metin Balan yatığı konuşmada Rumların 1955 yılında Akritas Planı’nın uygulamak adına Ada’da katliamlar yaptığını anımsatarak, bağımsızlık ve özgürlük uğruna şehit olanları rahmetle andıklarını kaydetti ve Topçuköy Şehitleri’ni asla unutmayacaklarını belirtti.

Köyün ilk şehidinin Orhan Salih olduğunu hatırlatan Balan, Topçuköy’ün vatan savunmasında 9 şehit verdiğini sözlerine ekledi.

Balan’ın konuşmasının ardından tören günün anlam ve önemine ilişkin şiir okunmasıyla devam etti.

İskele Belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu da vatan ve bayrak uğruna canlarını hiçe sayan Topçuköy şehitlerini rahmet, minnet ve saygıyla andıklarını ifade etti.

Geçmişini bilmeyen toplumların geleceğine yön veremeyeceklerini dile getiren Sadıkoğlu, 1954 yılından 1974 yılına kadar canlarını hiçe sayarak varoluş mücadelesinde yer alarak şehitlik mertebesine ulaşanlar sayesinde bugünlere gelinildiğini söyledi.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, de Rumların ENOSİS hayali Ada’da katliamlar yaptığını anımsatarak Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk Halkı ile birlikte mücadele ederek Kıbrıs’ın Türkiye’de milli dava olmasını sağladığını anlattı.

“Bizden Kıbrıs Cumhuriyeti’ni çaldılar, uluslararası bir anlaşma nasıl olur da bu şekilde bozulur” diye soran Töre, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün adada yaşanan olaylara seyirci kaldığını ve hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Töre, Rumlar’ın adada insanlık suçu işlediğini kaydederek, Topçuköy şehitlerini rahmet ve minnetle andıklarını sözlerine ekledi.

Topçuköy Şehitleri’ni anma töreni dua okunmasıyla son buldu.

(BRT)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM