Su içerken yemek borusu yırtılan yaşlı kadın sağlığına kavuştu

Su içerken yemek borusu yırtılan yaşlı kadın sağlığına kavuştu

Ordu’da su içtiği sırada acı hisseden ve yakınları tarafından hastaneye kaldırılan 84 yaşındaki Ayşe Sinan’ın tetkikinde yemek borusunun yırtıldığı belirlendi.

Hayati risk taşıyan hasta, 112 Acil Servis ekibince VM Medical Park Samsun Hastanesine getirildi. Burada göğüs cerrahisi uzmanı Op. Dr. Hasan Demir ve ekibi tarafından ameliyat edilen Sinan, sağlığına kavuşturuldu.

Demir, 24 saat içinde müdahale etmeleri gereken hastanın ileri yaş ve böbrek yetmezliği gibi yüksek riskleri bulunduğunu belirtti.

5 santimetrelik bir bölüm çıkarıldı

Radyoloji uzmanı Doç. Dr. Esra Meltem Kayahan Ulu’nun yazdığı rapor ile yırtığın konumunu belirlediklerini anlatan Demir, “Yemek borusunun alt ucunda 5 santimetrelik bir bölüm yırtıktı. Bu bölümü onardık. Şu an hastamız gayet iyi, rahatça su içebiliyor, çorba gibi sıvı gıdalar tüketebiliyor. Taburcu olma aşamasına geldi” dedi.

Op. Dr. Demir, su içerken yemek borusunun yırtılmasına ilk kez rastladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“25 yıllık meslek hayatımda ilk kez karşılaştığım bir vaka. Normalde yemek borusu yırtılması, bu tür hastalarda su içerken yaşanan bir durum değildir ancak özellikle altta yatan bir faktör varsa mesela yemek borusunda şişkin keseler gibi sıkıntılar bulunuyorsa olabilir. Genelde öksürük ve kusma gibi yemek borusunun iç basıncını artıran durumlar sonucunda gerçekleşir.”

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM