“Sağlık Bakanı olmayı çok hafife almışsın”

“Sağlık Bakanı olmayı çok hafife almışsın”

Havadis’in, “Bu ne kıyak” başlıklı dünkü manşeti, sağlık örgütlerini ayağa kaldırdı. Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye 8 soru yönelterek ağır eleştirilerde bulundu:

DEVLETİN İTİBARI: Gardiyanoğlu, açılması istenen diş hekimliği “ticarethanesinin” ortaklarının, Pilli’nin partili arkadaşları olduğunu öne sürerek, milyon Euro’lar kazanılsın diye bu çabanın sergilendiği savundu. Gardiyanoğlu, “Sen devletin itibarını 20 diş ünitesine mi sattın?” diye soruldu

 

“PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”: Gardiyanoğlu, “Sen Sağlık Bakanı olmayı çok hafife almışsın” ifadelerini kullanarak, UFÜ’nün, gerekli izinleri alamadığını, planlarının suya düştüğü, Pilli’nin de, kamu hastalarını, diş hekimlerini, hemşireleri peşkeş çektiğini belirtti

 

 

Havadis, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki Diş Polikliniği hekimleri, hemşireleri ve diğer personeli Final Üniversitesi’ne peşkeş çekildiği haberini dün manşetten duyurmuştu.

‘Bu ne kıyak’ başlıklı haberimiz sonrası, sağlık örgütlerinin tepkileri çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Tepkinin en büyük sebebi ise, Bakanlar Kurulu’ndan 5 yıllığına geçirilen ve bugünlerde imzalanması beklenen UFÜ protokolünün, Sağlık Bakanlığı tarafından sır gibi saklanması ve içeriğine ilişkin, ilgili hiçbir örgütün bilgisinin olmaması.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın, Uluslararası Final Üniversitesi’ne sağlanmaya çalışan kıyağın gerekçelerden yoksun ve belirsizlikler içerdiği eleştirisinde bulunduğu. ve “7 Diş Hekimliği Fakültesi varken 8’incisine gerek var mı? Hasta transferi maliyetlerini kim karşılayacak” diye sorduğu habere bir tepki de Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nden geldi.

Dr. Remzi Gardiyanoğlu’nun, birlik adına yaptığı, ‘Sayın Pilli Cevap Ver’ başlıklı açıklamasında, Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye, cevaplaması istemiyle 8 soru yöneltildi.

Pilli’ye yönelik, ‘Sakın çıkıp ben ağız diş sağlığı merkezi açıyorum diye hikâye anlatma’ denilen açıklamada, Pilli’nin sorunlara, kamuoyu önünde açık net anlaşılır cevaplar vermesi istendi.

 

“Devlet olanaklarını seferber ettiniz mi?”

Havadis’in ortaya çıkardığı, Sağlık Bakanlığı’nın, Uluslararası Final Üniversite ile imzalamaya hazırlandığı protokole yönelik, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nden çok sert açıklama geldi.

Birlik Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu’nun imzasını taşıyan dünkü açıklamada, tüm kamuoyu önünde açık, net ve anlaşılır cevaplar vermesi talebiyle, Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye, 8 soru yöneltildi.

Açıklamada, ülkemizde açılan sayısız tıp ve diş hekimliği fakültesi olduğuna ve sağlıkla ilgili tüm örgütler tarafından da buralarda verilen eğitimlerin kalitesinin tartışıldığına dikkat çekildi ve Pilli’ye, “Yeni açılacak olan ancak gerekli izinleri alamadığı için planları suya düşen bir eğitim kurumu için devlet olanaklarını seferber ettiniz mi?” diye soruldu.

 

“Sakın çıkıp hikâye anlatma”

Sağlık Bakanı Pilli’ye yönelik, ‘Sakın çıkıp ben ağız diş sağlığı merkezi açıyorum diye hikâye anlatma’ şeklinde sert bir uyarıda bulunulan açıklamada, ‘Uluslararası Final Üniversitesi’nin gerekli izinleri alabilmesi için kamudaki diş hekimi, hemşire ve yardımcı sağlık elemanlarını, özel bir üniversite çatısı altına gönderecek misiniz?’ sorusu da yer aldı.

Kamudaki diş hekimlerinin, staja gelecek üniversite öğrencilerine, eğitim verecek donanım ve yasal yetkiye haiz olup olmadığının da şüpheli olduğu vurgulandı.

 

“Devletin itibarını 20 diş ünitine mi sattın?”

Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye yönelik zehir zemberek ifadelerin yer aldığı açıklamada, bakanın, üniversite için gösterdiği bu çabasının sebebi, ‘Sayın Bakan, sebep sadece duygusal mı?’ şeklinde soruldu.

Açılması istenen diş hekimliği ‘ticarethanesinin’ ortaklarının, Pilli’nin partili arkadaşları olduğunu, yasal izinler alabilsin, yüzlerce öğrenci kayıt edilebilsin ve milyon Euro’lar kazanılsın diye bu çabanın sergilendiğini söylenen KTSÇHB’nin açıklamasında, Pilli’ye, ‘Sen devletin itibarını 20 diş ünitine mi sattın?’ denildi.

 

“Sağlık Bakanı olmayı çok hafife almışsın”

‘Sayın Pilli kendine gel. Sen Sağlık Bakanı olmayı çok hafife almışsın’ denilen açıklamada, Uluslararası Final Üniversitesi’nde, yeni açılmak istenen bir diş hekimliği ‘ticarethanesi’ olduğu ancak gerekli izinler alınamadığı için tüm planların suya düştüğü öne sürüldü.

Üniversitenin, ilgili yasal mercilerden izin alabilmesi için, Pilli’nin kamu hastalarını, kamu diş hekimlerini, kamuda çalışan yardımcı elemanları ve hemşireleri peşkeş çektiği söylenen açıklamada sorulan diğer sorular ise şu şekilde:

Yeni açılacak bu diş hekimliği fakültesi, alacağı öğrenciler staj yapabilsin ve tabi ki daha da önemlisi açılabilecek şartları yerine getirebilsin diye kamu hastalarını onların hizmetine sunacak mısınız?

Yeni açılacak bu diş hekimliği fakültesinin ortakları arkasında Güzelyurt ve Girne’den hangi partili iş adamlarınız var?

Tüm bunların karşılığında ilgili diş hekimliği fakültesinde 20 adet diş ünitini kamu hekimlerinin kullanacağı, ayrıca 10 adet diş üniti de bağış alıp, farklı devlet hastanelerine koyacağınız doğru mu?

Yıllardan beridir faaliyet gösteren 7 adet diş hekimliği fakültesine de benzer imkânları sunmayı teklif ettin mi? Karşılığın da onlarla da protokol yapacak mısın?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM