“Psikiyatrik” sanılan rahatsızlığının nedeni beynindeki tümör çıktı

“Psikiyatrik” sanılan rahatsızlığının nedeni beynindeki tümör çıktı

Çevresindekilere ani tepkiler veren ve bu nedenle başvurduğu doktorlar tarafından “davranış bozukluğu, şizofreni” gibi teşhisler konularak psikiyatrik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan 55 yaşındaki Murat Çiçen, yaklaşık iki hafta önce evinde bayılınca acil servise kaldırıldı. 

Fotoğraf: AA

Acil serviste yapılan tetkiklerde beyninde tümör olduğu belirlenen Çiçen, aynı hastanede görevli Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Göçmez’e başvurdu.

Beynindeki tümör Göçmez ve ekibince gerçekleştirilen ameliyatla alınan Çiçen, kısa sürede sağlığına kavuştu.

Fotoğraf: AA

“Hastada karakter ve davranış değişikliği olmuş”

Doç. Dr. Göçmez, Murat Çiçen’in yaklaşık 15 yıldır psikiyatrik tedavi gördüğünü anlatarak, şöyle konuştu:

“Hastanın beyninde portakal büyüklüğünde, iyi huylu ama çok büyümüş bir tümör vardı. Yaklaşık 10 saatlik cerrahi işlemle bu tümörü çıkarttık. Şu an hastanın durumu gayet iyi. Ailesince karakterinde, davranışlarında iyiye gidiş olduğu ve hayata tutunduğu belirtildi. Burada şunun altını çizmek lazım. Beyin tümörleri farklı şekillerde klinik verebilir. Her zaman beyin tümöründe baş ağrısı olacak düşüncesi yanlış. Çok yavaş büyüyen tümörler var ve bu tümör de hiç baş ağrısı yapmamış. Çok yavaş büyüdüğü için beynin mekanizmaları bunun ağrı oluşturmasını engelliyor. Hastada karakter ve davranış değişikliği olmuş.”

Fotoğraf: AA

“Tümör çok sinsi hareket edebilir”

Göçmez, beyin tümörlerinin değişik şekillerde belirti verebileceğini belirterek, “Gülme ataklarıyla, koku duyusunun kaybolmasıyla gelen bir hasta olabilir. Daha önce bel fıtığı zannedilen hatta bel fıtığından ameliyat edilecek bir hastanın, sadece ayakta kuvvet kaybı vardı. Yaptığımız incelemeler sonunda beyninde tümör tespit ettik. Bu tümörün çıkartılmasından sonra hasta düzeldi. Bu şekilde yanlış tanılara da gidilebiliyor. Tümör çok sinsi hareket edebilir” dedi.

Göçmez, hastanın beyninin alt kısmından çıkartılan tümörün tekrar etme ihtimalinin yüzde 1 olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM