Peynir altı suyu ile gübre üretildi

Peynir altı suyu ile gübre üretildi

Van Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) peynir altı suyu ve bitki köklerinde yaşayan mikroorganizmalar kullanılarak geliştirilen gübre için patent başvurusunda bulunuldu.

YYÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Demir ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elvan Ocak, 10 yıl önce başlattıkları projeyle peynir altı suyunu bitkilerin köklerinde yaşayan bir mikroorganizmayla birleştirdi.

Fotoğraf: AA

Bu şekilde geliştirdikleri gübreyi, nohut, mercimek, biber ve patlıcan gibi birçok üründe deneme amaçlı kullanan ve iyi sonuçlar elde eden iki akademisyen, hazırladıkları projeyle TÜBİTAK’tan da destek almaya hak kazandı.

Başvuru sonucu bekleniyor

Gübrenin kullanıldığı birçok ildeki çiftçilerden de olumlu dönüşler alan akademisyenler, ürünün patentini alabilmek için Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptıkları başvurunun sonucunu bekliyor.

Fotoğraf: AA

Demir, peynir altı suyunun mineral bakımından son derece zengin olduğunu, bitkilerin ihtiyaç duyduğu birçok minerali bünyesinde barındırdığını söyledi.

Peynir altı suyunu 10 yıldır gübre amaçlı kullanmaya çalıştıklarını belirten Semra Demir, şöyle konuştu:

“Dünyada ilk olabilecek bir model üzerinde çalıştık. Bununla ilgili bir TÜBİTAK projesi de yaptık ve çalışmamız patent aşamasında. Peynir altı suyunu gübre olarak nohut, mercimek, biber ve patlıcan gibi birçok üründe deneme amaçlı kullandık ve çok iyi sonuçlar elde ettik. Adana, Tokat, Antalya, Diyarbakır, Konya ve Aksaray’dan birçok çiftçimiz bizden bilgi alıyor. Çiftçilerimiz bizim önerdiğimiz ölçüler doğrultusunda peynir altı suyunu ürünlerinde kullanıyor. Bu çiftçilerden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Mandıralarda peynir işlendikten sonra elde edilen su akarsulara atılıyor. Biz bu suyu gübre olarak kullandığımızda para harcamadan bahçemizdeki ürünler için gübre elde etmiş olacağız.”

Fotoğraf: AA

“Toprağa zarar verilmiyor”

Patent başvurularının kabul edilebilirlik oranının yüzde 80 olduğunu ifade eden Demir, “Geliştirdiğimiz model patent alırsa dünya literatürüne ilk defa böyle bir çalışma kazandırılmış olacak. Resmi olarak tescil edilmesine çok az bir süre kaldı” dedi.

Fotoğraf: AA

Bu suyun tarımsal üretimle ekonomiye kazandırılmasını amaçladıklarını belirten Ocak, şunları söyledi:

“Patent aşamasında olan ürünümüzle ilgili olumlu sonuçlar aldık. Elde ettiğimiz gübreyi birçok üründe denedik. Bu ürünlerin hem lezzeti hem de verimi inanılmaz gelişim gösterdi. Bu yolla herhangi bir ilaç kullanmadan organik gübre elde edildiğini ortaya koyduk. İnsanlar bu suyu değerlendirmeden atıyor. Peynir altı suyu gübresi yaygın olarak kullanıldığı zaman ekonomik bir çalışma da yapılmış oluyor ayrıca hiçbir kimyasal gübre kullanılmayarak toprağa zarar verilmiyor.”

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM