Ne oldu şu Lyoness’e? KKTC Piyasası Fena Dolandırıldı

Ne oldu şu Lyoness’e? KKTC Piyasası Fena Dolandırıldı

KKTC’de 2011 yılında yasal faaliyetlerine başlayan, faaliyetlerini “Dayanışmalı Tüketici Topluluğu” olarak duyuran ve insanlara ‘kolay yoldan kısa zamanda zengin olma vaadi’ veren sistemin, KKTC piyasasında bir tuzak olduğunu tam 7 yıl önce ortaya çıkarmıştım.

Bu sistemin bir ‘Saadet Zinciri’ olduğunu yazmıştım. Bu sistemin Türkiye’deki ‘Titan benzeri sisteme benzediğini yazmıştım.

KKTC Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulan Lyoness Kart Hizmetleri Ticaret Ltd. şirketinin Bakanlar Kurulu’ndan torpille izin aldığı için yasal, fakat faaliyetlerinin dolandırıcılık türünde olduğunu yazmıştım.

2012 yılında bu yalancılığı fark eden, araştıran ve yayınlayan tek gazeteciydim. Bunu yazmak cesaret isterdi.

İlk seferinde 2011 yılında yazdım. Haberdar gazetesi vardı o zamanlar, orada çalışıyordum. Gazete yöneticileri bomba dolandırıcılık haberimi baştan sona değiştirip adeta reklam haber şekline çevirmiş ve yayınlamıştı. Çünkü Lyoness’in başındaki isimlerle gizli görüşmeler yapmışlardı belli ki.

O günden sonra o gazeteden kurtulmanın yollarını aradım. Yani ‘Lyoness saadet zinciri skandalını’ ortaya çıkarmam çalıştığım kurumdan ve yöneticilerinden soğumama neden olmuştu.

Hatta gazeteleri reklamla susturduğundan şüphelenmiştim o dönem. En iyi reklamın ağızdan ağza yapıldığını bildiklerinden her üyenin 4 üye yapması şartı koşulmuştu zaten sistemde. Reklam ve ilanlarla değil bu şekilde sistemi duyuruyorlardı çünkü bir süre sonra ortadan kaybolacaklardı. Ve  geriye kalan mağdurlar ise seslerini çıkaramayacaktı. Çünkü her biri de en az 4 kişiyi yalan vaatlerle kandırmıştı.

2012 yılında ise transfer olduğum bir başka gazetedeki ilk manşetim “Titan benzeri saadet zinciri” idi. Lyoness Kart Hizmetleri Ticaret Ltd. yöneticileri gazeteye tehdit yağdırmaya başlamışlardı. Şirketin 70 avukat ordusu olduğunu eğer haberi yayınlarsak bizi mahkemelerde süründürecekleri tehditleri yapılmıştı. Günlerce araştırdım ve defalarca yazdım. Ne dava açan oldu ne de bizi süründüren.

Fakat o yıllarda haberlerime kimse inanmamıştı, çalıştığım gazete yöneticileri dışında.

Şirket ise basın açıklaması yapıp haberimi yalanlamıştı. Sanki haberimde şirketin yasal olmadığını söylemişim iması vererek, halkın aklıyla dalga geçilmişti. Kamuoyunun aklını karıştıran o açıklamada, şirketin Bakanlar Kurulu Kararı’yla yasal olarak kurulduğu açıklanmıştı. Halbuki bu bilgileri haberimde ben de vermiştim. Yasal kurulan bir şirketin KKTC piyasasını dolandıracağı idi haberimin konusu. Haberimde yer alan iddiaları çürütememiş akıl oyunları yapmışlardı basına geçtikleri o açıklamada.

Bugünse, tam 7 yıl sonra “Ben demiştim” demenin haklı gururunu yaşıyorum.

Evet yine ben haklı çıktım. Lyoness Genel Müdürü, “ben oradan ayrıldım” diyor. Yenişehir’de bulunan ofisin ise 3- 4 yıldan beridir yerinde yeller esiyor!!!

Şimdilerde, ortada ne Lyoness var ne de Lyoness’çik!

Olan yine, sazan halkın giden parasına oldu.

“Lyoness’’ isimli “Ponzi/Pramit Sistem Saadet zincirinde, kişiler birbirlerini üye yaparak ve her kullanıcı tarafından ‘Alışveriş Taahhüt Avansı’ yatırılarak üye olunabiliyordu. Bu miktar; minimum 330 TL ile maksimum sınırsızdı. Bu yatırılan paranın kişilerin kendi parası olduğu söylenerek, şirketin anlaşacağı firmalardan alışveriş yapıp, bu üye firmalardan indirim alacaklarının taahhüdünü verip, peşinen kendilerine sağlanacak avantajlardan faydalanmak için yatırıldığı açıklanıyordu.

10 bin üyenin her birinin minimum 330 TL ödediğini düşünürsek, Lyoness KKTC piyasasından 3,300,000 TL elde etmiş oluyor.

Size de benim gibi basit bir gazetecinin haberlerine inanmadığınız için, üzerinden soğuk bir su içmek kalıyor. 

Haydi eyvallah!

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM