Girne Antik Liman restore ediliyor

Girne Antik Liman restore ediliyor

Fikri Ataoğlu ilk kez duyurdu: Girne Antik Liman için üç etaplı projenin yüzde 90’ı tamamlandı

Girne Antik Liman’ın restore edilmesi için son iki aydır bir proje yürüttüklerini ilk kez açıklayan Turizm Bakanı Fikri Atoağlu, “telefonların çalmadığı, bakanlığa kimsenin gelmediği” bu süreci fırsata çevirip son iki aydır çalıştıklarını belirterek, “Çalışmaların yüzde 90’ı tamamlandı, üç farklı ihale ile Girne Kalesi’nin de dahil olacağı restorasyon çalışmaları başlatılacak” dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Girne Antik Liman’ın restorasyon çalışmalarına ilişkin projenin yüzde 90’ının tamamlandığını ve üç farklı ihale ile Girne Kalesi’nin de dahil olacağı restorasyon çalışmalarının başlayacağını ilk kez açıkladı.

Bakan Ataoğlu, Diyalog TV’de katıldığı bir programda, Girne Antik Limanı ve çevresinin yenilenmesi ve restore edilmesi için son iki aydır bir çalışma yürüttüklerini, bunu kamuoyu ile hiç paylaşmadığını ancak projenin yüzde 90’lık bir kısmını tamamladıklarını duyurdu.

Girne Antik Yat Limanı’nın, geçmiş yıllardan “kendisinin içinde kalan bir yara” olduğunu ifade eden Ataoğlu, göreve gelmesinin hemen ardından, son iki aydır Antik Liman ile ilgili proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Ataoğlu, tam kapanma sürecini fırsata çevirdiklerini, projede kendisiyle çalışan arkadaşlarına özel izin alarak; “telefonların çalmadığı, bakanlığa kimsenin gelmediği” bu süreci fırsata çevirip, projeye ağırlık verdiklerini ve çok ciddi bir ilerleme yaşadıklarını kaydetti.

Girne Antik Yat Limanı’nı, “KKTC’deki her bireyin arzu ettiği noktaya gelmesi için çalıştıklarını ve bu projeye herkesin destek vereceğini” ifade eden Ataoğlu, “Projenin yüzde 90’ını bitirmiş durumdayız” dedi.

Bugün saat 11.00’de, yine söz konusu proje ile ilgili toplantı yapacaklarını kaydeden Ataoğlu, “3 etaplı bir ihaleye çıkmayı düşünüyoruz; deniz içi, kara, karşı taraftaki binalar… Hatta Girne Kalesi’nin dokunabileceğimiz yerlerine restorasyon çalışmaları” bilgilerini verdi.

Bu konularda her zaman söylenen “yetki karmaşası” konusunda “gailesi olmadığını” ifade eden Bakan Ataoğlu, “Bu liman; ne Turizm Bakanlığı’na, ne belediyeye ne de Ulaştırma Bakanlığı’na aittir. Bu liman, memleketimize aittir. Biz bu görevi üstlenerek, belediyenin üzerinde yükü alacağız, Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli çalışıp, üstündeki yükü alacağız. Bu çalışmamızı, tüm güçleri birleştirerek, en iyi noktaya getireceğiz. Gailemiz budur” dedi.

İhaleye önümüzdeki günlerde çıkmayı hedeflediklerini belirten Ataoğlu, “Tek istediğim bu projeyi hayata geçirmek. Bu çalışmayı geçmiş dönemlerde de yapmıştım, son iki aydır da yapıyorum. Benim tek niyetim, o bölgeyi kazanmak” şeklinde konuştu.

Bakan Ataoğlu, “Dünyanın neresine gidersek gidelim, ülkemizle ilgili yaptığımız reklamlarda, astığımız panolarda hep Girne Antik Liman var. Burası övündüğümüz bir yerse, övünülecek bir noktaya getirmemiz gerek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM